Sıkça Sorulan Sorular

Probiyotik nedir?

Probiyotikler insanlar, hayvanlar ve çevre için yararlı temizleyici, dengeleyici dost mikro organizmalardır. Probiyotikler yaşam alanlarımızdaki yegane dostlarımızdır.

Probiyotikli Ürünlerin Etkisi

Probiyotikli temizlik ürünleri, içeriğinde probiyotikli bakterilerin bulunduğu etkili, kalıcı temizlik sağlayan ve insan sağlığı için koruyucu etkisi olan ürünlerdir.
Probiyotikli temizlik ürünleri; Salmonella, E. coli, Staphylococcus, Clostridium gibi ‘kötü mikroorganizmalar yerine, iyi bakteri içeren yeni nesil temizlik ürünleridir.

Probiyotikler Nasıl Temizlik Yapar?
  • Probiyotikli temizlik ürünleri ile temizleme işlemi sırasında patojenik bakterilerin büyük bir kısmı normal temizleme durumunda olduğu gibi fiziksel yollarla uzaklaştırılır.
  • Probiyotikli temizlik ürünlerinin yenilikçi yönü; temizlik işleminden hemen sonra; işlenmiş yüzeylere (zeminler, duvarlar, mobilya, yataklar, sıhhi tesisat …) iyi bakteri tabakası yerleştirilir.
  • Probiyotik bakteriler, hemen hemen tüm alanı kaplayarak ortamdaki organik gıdaları tüketirler böylelikle yeni gelecek zararlı mikroorganizmalara yer kalmaz ve yaşam alanı oluşmaz.
Probiyotikli temizlik ürünleri nerelerde uygulanabilir?

Okullarda, kreşlerde, huzur evlerinde, spor merkezlerinde, gıda sanayinde, tarım ve hayvancılıkta, yüzme havuzlarında, akvaryumlarda evde ofiste vb gibi tüm yaşam alanlarında kullanılabilir.

Probiyotikli temizlik ürünlerini kullandıktan sonra dezenfeksiyon yapmaya gerek var mı?

Hayır, artık probiyotikli temizlik ürünleriyle en iyi sonuçlar elde edildiği için ekstra bir dezenfeksiyon yapmaya gerek kalmaz. Bazı koşulların dezenfeksiyon (örneğin, MRSA ile kirlenmiş oda) gerektirmesi durumunda, bakteri florasını stabilize etmek için dezenfeksiyondan hemen sonra probiyotikli temizlik öneriyoruz.

Probiyotikli temizlik ürünleri güvenilir midir?

Biyolojik doğaları gereği, probiyotikli temizlik ürünleri tamamen güvenli, çevre dostu ve zararsızdır. Hiçbir koruyucu elbise gerekmez ve çıplak deriyle temasta olumsuz etki oluşturmazlar. Ürünlerimizin güvenlik yönleri hakkında ek bilgi, her ürünün indirilebilir MSDS dosyalarında bulunabilir.

Ürünlerin doz aşımının sonuçları nedir?

Probiyotikli temizlik ürünlerinin yoğun olarak kullanılması, temizlik işleminden geçirilmiş yüzey üzerinde daha iyi sayıda probiyotik bakteri oluşturacaktır. Bu da daha belirgin faydalı ve uzun süreli etkilerle sonuçlanacaktır.

Probiyotikli temizlik ürünleri için optimal saklama koşulları nelerdir?

Ürünlerdeki probiyotik bakterilerin varlığı göz önüne alındığında,
+5+40 ° C arasında saklama önerilir. Doğrudan güneş ışığından kaçınılmalıdır.

SONUÇ OLARAK:

Her yüzey, proteinler ve ekzoplisak karitler gibi organik bileşiklerin oldukça kalıcı bir matrisi tarafından bir araya getirilen mikroorganizmaların birikimi olan biyofilm içerir. Bu biyofilm istenmeyen bakterilerin gelişmesi için ideal ortamı sağlar. Biyofilm, dış dünyadaki bu bakteriler için bir kalkan görevi görür.

Sonuç olarak,yapılan temizlik ve dezenfeksiyon bakterilerin biyofilm içerisinde saklanmasını engelliyemez. Probiyotik temizlik ürünleri yüzey kirini gidermek, biyofilmi ortadan kaldırmak ve dolayısıyla enfeksiyon riskini azaltmak için çevre dostu deterjanlar, enzimler ve probiyotik bakterilerin bir kombinasyonunu kullanarak çalışır. Probiyotik bakteriler yüzey üzerinde yer kaplayacak ve bu yüzeydeki yiyecekleri (kir) algılayıp tüketeceklerdir. Probiyotikli bakterilerinin bileşimi, sıcaklık, pH ve nem aralığında aktivitenin garanti edileceği bir seviyeye getirilmiştir. Yerinde enzimlerin üretimi yoluyla probiyotikli ürünler etkili derin mikroskopik temizlik ile sonuç alırlar.